WP Ważny temat Partner wydania
WP Ważny temat Partner wydania Blue Dolphin Logo

Malowanie dla początkujących. Od czego zacząć i czego będziemy potrzebować?

Partner wydania Blue Dolphin Logo
Malowanie ścian może wydawać się proste, jednak, jak wiemy, pozory często mylą. Zwłaszcza, kiedy nie mamy odpowiednich narzędzi i podchodzimy do tematu bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Poza tym sufit nawet wprawionym w malarskich bojach często przysparza najwięcej problemów. Dlatego radzimy, co zrobić, by zyskać doskonały efekt.

Pędzel i wałek należą do podstawowego wyposażenia. Jednak to nie koniec naszej wycieczki zakupowej. Potrzebna będzie mata malarska do przykrycia podłogi oraz taśma malarska do oklejenia krawędzi sufitu i ścian oraz do precyzyjnego odcinania kolorów, a także taśma maskująca, którą okleimy futryny drzwiowe i okienne. W wyposażeniu trzeba ponadto uwzględnić pojemnik na farbę. Przy malowaniu sufitu koniecznie zadbajmy o nasze plecy – przyda się stabilna drabina i kij teleskopowy do przedłużenia wałka. Pamiętajmy, że udane malowanie to dobre i sprawdzone narzędzia, których będziemy używać – kupując, nie oszczędzajmy na jakości.

Źródło: materiały partnera

Przygotowanie pomieszczenia

W trakcie malowania istnieje ryzyko zachlapania powierzchni dookoła, dlatego najlepiej byłoby usunąć na ten czas meble i wyposażenie. Przenieśmy je do drugiego pokoju, a jeśli nie ma takiej możliwości, przykryjmy folią malarską. Musimy też zatroszczyć się o inne drobiazgi, takie jak lampy sufitowe, ścienne, wiszące obrazki i włączniki. Ściany i sufit trzeba oczyścić z kurzu i pyłu – zanieczyszczenia wpływają na zdolność krycia farby. Warto też sprawdzić, czy na malowanej powierzchni nie znajdują się jakieś ubytki, które należy zaszpachlować. Aby efekt był jak najlepszy, powinna ona być maksymalnie gładka. Nie zapomnijmy również o podłodze – rozłóżmy na niej matę malarską Blue Dolphin, która chroni przed farbą, wodą, pyłem i kurzem. Pamiętajmy o taśmie malarskiej do odcinania kolorów, która skutecznie oddzieli także ściany od sufitu i zagwarantuje idealne linie.

Źródło: materiały partnera

Malowanie wałkiem

Malowanie zaczynamy od sufitów – nanosimy farbę pasami za pomocą wałka Blue Dolphin KILLER 25 cm serii 330. Jego zaletą jest to, że nie ślizga się przy malowaniu, a przy tym jest bardzo chłonny. Może być stosowany do wszystkich rodzajów farb: akrylowych, lateksowych czy olejnych, zarówno z efektem matu i połysku. Kiedy warstwa wyschnie, krawędzie sufitu stykające się ze ścianami oklejamy taśmą malarską. Jeśli chcemy zastosować różne kolory, przyda nam się taśma Washi do precyzyjnego odcinania kolorów – produkowana jest ze specjalnego japońskiego papieru, dzięki czemu jest bardzo cienka, a przy tym niezwykle wytrzymała i nie chłonie wilgoci.

Źródło: materiały partnera

Sposób na równą powierzchnię

Do malowania sufitu przydaje się nie tylko wałek. Pędzel pomoże pomalować krawędzie, a więc te miejsca, w których sufit łączy się ze ścianami. Aby uzyskać profesjonalny efekt, sięgnijmy po pędzel malarski Ninja serii 330, który wykonany jest z mieszanki włókien zapewniających dobrą absorbcję farby i jej równomierne rozprowadzenie po malowanej powierzchni. Aby ułatwić sobie pracę, należy sięgnąć po kij teleskopowy DolphinXtender System, który posiada ergonomiczną piankową rączkę oraz płynny system regulowania długości. Po nałożeniu uchwytu malarskiego mamy dodatkową blokadę, która powoduje stabilne mocowanie. Malujmy najpierw w narożniku, a następnie prostopadle do okna w kierunku wpadania światła. Dzięki temu zorientujemy się, które miejsca mogły zostać pominięte. Wyobraźmy sobie, że sufit "dzieli się" na kilka prostokątów i każdy z nich malujmy prostopadle do okna.

Źródło: materiały partnera

Narzędzia ułatwiające malowanie

Sprawne posługiwanie się wałkiem to zadanie nie tylko dla profesjonalistów, ale również amatorów. Jeżeli chcemy ułatwić sobie pracę, skorzystajmy ze sprytnego narzędzia, jakim jest uchwyt rotacyjny Blue Dolphin z obrotowym przegubem 360 st. Dzięki niemu szybko i łatwo dotrzemy wałkiem do trudno dostępnych miejsc, takich jak poddasze czy sufit pod schodami. Uchwyt posiada wyjątkowo trwały nylonowy cylinder, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Chromowany zatrzask zapobiega zsuwaniu się wałka podczas malowania, a dwukomponentowa ergonomiczna rączka zapewnia pewny chwyt. Kolejnym narzędziem, o którym warto wspomnieć jest Barracuda malarska o pojemności 9 litrów wraz z dwoma wkładami. Posiada regulację rączki w 3 pozycjach oraz gumowe nóżki zapobiegające ślizganiu. Wykonana jest z materiału odpornego na uszkodzenia i pęknięcia.

Malowanie mieszkania nie musi być trudne, wystarczą profesjonalne narzędzia. Aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, zamontujmy wałek na uchwycie rotacyjnym. Dzięki temu bez trudu pomalujemy sufit przy ścianie, na poddaszu czy pod schodami.